Tatry szlaki turystyczne - Dolina Chochołowska Tatry Zachodnie - Przewodnik Zakopane i turystyka.

 
Jest największą doliną Polskich Tatr Zachodnich, pełną szczególnego uroku.

Na wysokości 1150 m n. p. m. znajduje się schronisko. W górnej swej części dzieli się na dolinę Starorobociańską i Polanę Chochołowską. Na Polanie Huciska znajduje się parking, stamtąd około 1 godzina marszu do schroniska.

Z Doliny Chochołowskiej możemy udać się na Rakoń (1879 m n.p.), Wotowiec (2063 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.), Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.). Wędrówki z polany Chochołowskiej są długie, a w złych warunkach atmosferycznych mogą być niebezpieczne.

W czerwcu 1983 roku przebywał w Dolinie Chochołowskiej i Jarząbczej Papież Jan Paweł II. W schronisku PTTK w Dolinie Chochołowskiej spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. W ponad rok później, w listopadzie 1984r. odsłonięte na ścianie schroniska pamiątkową tablicę, upamiętniającą pobyt Papieża Jana Pawła II. Tablicę ufundowali przewodnicy tatrzańscy.

Pięć lat później, 5 listopada 1989 roku na Polanie Chochołowskiej odbyła się uroczysta msza św., w czasie której poświęcono tablicę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą i jego rodziną.

 
         na górę strony